ÇORUM ÖLÇME DEĞERLENDİRME MERKEZİ

Çorum Ölçme Değerlendirme Merkezi Kuruldu

Çorum Ölçme Değerlendirme Merkezi Kuruldu

İlimizde Ölçme Değerlendirme Merkezi Kuruldu. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından 2019 yılı sonunda tüm illerde kurulmasının tamamlanması beklenen proje dâhilinde ilimizdeki merkez faaliyetlerine başladı. 

Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yürütülen ABİDE çalışması, daha geniş kapsamda ilimizde merkezimiz tarafından yürütülecek. Çalışma ile temel eğitimde olan öğrencilerin okulda öğrendikleri bilgileri günlük yaşamda kullanma becerileri ile üst düzey zihinsel becerilere sahip olma düzeyleri ortaya çıkarılacak. 2016´da ilk kez uygulanmaya başlayan ABİDE çalışması,  tüm öğrencilere uygulanacak. ABİDE çalışması ile il düzeyinde öğrenme çıktıları, bu çıktıları etkileyen faktörler, bu faktörlerin öğrenmeyi etkileme düzeyleri ortaya çıkarılacak. Merkezlerin kurulmasıyla, illerin eğitim gelişimleri, var olan sorunların giderilme düzeyleri tespit edilmiş olacak, programların ve kazanımların etkinliği konusunda veri toplama imkanı oluşacak.

ABİDE´nin yanı sıra 2017 yılı yatırım programında yer alan "Ölçme Değerlendirme Uygulamalarını İzleme Araştırma ve Geliştirme Projesi" kapsamında yer alan "Eğitimde Öğrenci Gelişimini İzleme Sistemi’ni de  merkezimiz yürütecek. Öğrencilerin akademik düzeyleri ve öğrenme eksiklikleri, öğrenmeyi etkileyen faktörler, ailenin, okulun ve çevrenin eğitime katkısını ortaya çıkaran veriler, merkezimiz tarafından öğrenci, veli ve eğitimcilerle paylaşılacak. Çalışma ile her öğrenciye kazanımları edinme düzeyi, eksik öğrenmeleri ve ihtiyaç duydukları tamamlayıcı eğitimlere yönelik karneler verilecek. 

İl izleme çalışmaları örneklem üzerinden değil, tüm öğrencilere yönelik olarak uygulanacak. Merkezimiz, her okul için bir değerlendirme raporu çıkartarak, okul bazlı izleme yapacak.

 

Bu kapsamda merkezimiz personelleri Ahmet Bolat ve Eyyüp Kayacı ile faaliyetlerine e-sınav merkezinde  başladı. Merkez ilk olarak 8-9 Mayıs 2018 tarihlerinde il izleme araştırması pilot uygulamasını daha sonra 14-15 Mayıs 2018 tarihlerinde ABİDE-4 uygulamasını gerçekleştirecek.

 

 

 

 

Çepni Mahallesi Öğretmen Lisesi Sok. No5 19040 Çorum Belediyesi Prof.Dr. Hayrettin Karaman İmam Hatip Külliyesi Merkez/ Çorum - 0 (364) 224 17 83

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.