ÇORUM ÖLÇME DEĞERLENDİRME MERKEZİ

ABİDE Çorum'da Başarıyla Gerçekleştirildi.

ABİDE Çorum'da Başarıyla Gerçekleştirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı, Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen bir izleme değerlendirme araştırması olan ABİDE (Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi) ilimizde İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün destekleriyle 30 okulda gerçekleştirildi. ABİDE kapsamında öncelikle Çorum Ölçme Değerlendirme Merkezi Müdürü, Dr. Halil BOLAT, Müdür Yardımcısı Ali Fatih TÜRKOĞLU, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Dr. Ertan YILDIRIM ve Fizik Öğretmeni Elvan ÖLÇER tarafından ilimiz genelinde tesadüfi olarak belirlenen 30 okula ziyaretlerde bulunmuş ve bilgilendirme çalışmaları yapılmıştır. Daha sonra 29 Nisan - 3 Mayıs 2024 tarihleri arasında bu okullarda araştırma uygulaması yapılmıştır. 59 öğretmenin uygulayıcı olarak görev aldığı araştırma, 14 İlkokul, 14 ortaokul ve 2 lise olmak üzere toplam 30 okulda gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamındaki okulların yirmisi Çorum Merkez ilçede yer alırken, bir okul Bayat, bir okul İskilip, dörder okul Sungurlu ve Osmancık ilçelerinde yer almıştır.  İlk defa 2016 yılında uygulanan ABİDE araştırması iki yıllık döngüler halinde gerçekleştiriliyor. ABİDE 2024 araştırması, 81 ilden örneklem olarak belirlenen 2 bin 326 okul ve 230 bin öğrencinin katılımıyla uygulanmaktadır. Araştırma farklı soru türleri kullanılarak öğrencilerin üst düzey zihinsel özelliklerine sahip olma durumlarının belirlendiği araştırmada 4, 8 ve 10. Sınıf öğrencilerine, Türkçe, Matematik ve Fen Bilimleri alanlarındaki sorular sorulmuştur. Ayrıca araştırma kapsamında okul yöneticisi, öğretmen ve öğrenci anketleri de uygulanmaktadır. Araştırma ile 4, 8 ve 10. sınıf düzeylerinde eğitim gören öğrencilerin eleştirel düşünme, problem çözme, muhakeme yapma, yorum yapma gibi üst düzey düşünme becerileri belirlenmektedir. Araştırma ile elde edilen sonuçlar, ulusal bir rapora dönüştürülmekte, eğitim-öğretim programlarının geliştirilmesinde karşılaşılan eksiklerin giderilmesinde ve eğitim alanında yapılan araştırmalara kaynak olarak kullanılmaktadır.

03-05-2024

Çepni Mahallesi Öğretmen Lisesi Sok. No5 19040 Çorum Belediyesi Prof.Dr. Hayrettin Karaman İmam Hatip Külliyesi Merkez/ Çorum - 0 (364) 224 17 83

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.